Vo svete zaujal, teraz sa predstaví doma. Film Dom konečne aj do slovenských kín!

Zpět

15.9.2011

Už o dva týždne, 29. septembra 2011 príde do slovenských kín slovensko – český film mladej režisérky a scenáristky Zuzany Liovej Dom. Od jeho februárovej premiéry na prestížnom MFF Berlinale, kde bol uvedený v sekcii Fórum ako prvý film slovenského tvorcu po 20 rokoch, obišiel viacero medzinárodných filmových festivalov a zozbieral ceny pre režisérku aj hereckých predstaviteľov.

Film DomNa medzinárodnej pôde zarezonoval už scenár filmu, keď s ním Zuzana Liová v roku 2007 získala na MFF v Cannes Cenu Krzysztofa Kieslowského v scenáristickej súťaži ScripTeast. Dom je príbeh o láske, strete dvoch generácií a túžbe po slobode, ktorá má pre každého iný obsah. Už scenáristické kvality zásadne rozhodli pri získavaní potrebných financií a presviedčaní vynikajúceho a rovnocenného česko-slovenského tvorivého a hereckého tímu filmu. Liovej príbeh pracuje veľmi citlivo s obrazovou metaforou a symbolikou, svoje postavy skôr pozoruje pri konaní ako ich o svojom konaní necháva rozprávať.
Zuzana Liová: „Chcela som nakrútiť film o rodinných vzťahoch a zároveň zachytiť atmosféru premenlivej doby, v ktorej sa nachádza postkomunistická spoločnosť. Dom - v prípade nášho filmu tri domy - je v prvom rade metaforou vzájomných vzťahov v rodine. Dom, ktorý sa stavia, je nádejou na nový život, ktorý sa v ňom môže zrodiť. Skrýva niečo intímne, čo si členovia rodín navzájom odovzdávajú.“
Dom je intímna dráma vzťahu otca a dcéry, v ktorej sa stretávajú sny rôznych generácií. Imrich buduje svoj vlastný životný sen – stavia dom pre svoju mladšiu dcéru Evu a očakáva, že tým navždy upevní ich rodinné puto. Na rodinnom dvore stoja rozostavané domy dva - ten prvý mal patriť Evinej sestre Jane, ktorá sa však otcovi vzoprela a Imrich ju za to z ich rodinného života vyradil. Je ale aj príbehom o rôznych podobách lásky v rodine a vo vzťahoch a o tom, aké rôzne predstavy o štastí dnes máme. Hlavnú postavu otca vo filme stvárnil český herec a režisér Miroslav Krobot, jeho manželku Vieru Taťjana Medvecká, revoltujúcu dcéru Evu mladá slovenská herečka Judit Bárdos, sestru Janu a jej manžela Lucia Jašková a Marek Geišberg, učiteľa Jakuba Marián Mitaš, jeho manželku Ester Geislerová.

O tom, že príbeh odohrávajúci sa na Slovensku (Čadca a okolie) je čitateľný a dostatočne príťažlivý aj pre zahraničné publikum svedčia reakcie z viacerých filmových festivalov a prehliadok „Nielen v Berlíne ale aj na ďalších festivaloch, kde som Dom prezentovala bolo prijatie zväčša pozitívne. Teším sa, že film je zrozumiteľný aj v zahraničí. O to som sa totiž usilovala. Jasné, že téma rodinných vzťahov a generačných problémov je univerzálna, ale som rada, že diváci odčítali aj slovenský kontext a bolo pre nich zaujímavé vidieť, akým spôsobom sa u nás na niektorých miestach žije.“ hodnotí Zuzana Liová.

Film Dom bude na Slovensku uvádzaný premiérovo v slovenskej jazykovej verzii, do českých kín vstupuje 20. októbra v českej, ktorú mali možnosť doteraz vidieť diváci na medzinárodných festivaloch.

V týchto dňoch je možné v slovenských kinách vidieť trailer na film Dom: http://www.gorila.sk/clanok-1653/exkluzivne_premiera_traileru_dom

ocenění