Svetová premiéra filmu DOM na IFF Berlinale

Zpět

24.1.2011

Po dvadsiatich rokoch sa na MFF BERLINALE dostáva film slovenského autora. Film “DOM” režisérky a scenáristky Zuzany Liovej , ktorý vznikol pod producentským vedením režisérov Michala Kollára a Viktora Tauša /Sněženky a Machři po 25 rokoch/ slávnoste odpremiéruje v Berlíne 12. Februára. Nominácia na 61. festival v Berlíne je ďaľším z rady ocenení výnimočného projektu, ktorého scenár obdržal v roku 2007 na MFF Cannes prestížnu cenu ScripEast Krzysztofa Kieslowského pre najlepší stredoeurópsky scenár. Slovenská premiéra je chystaná na jeseň 2011.

“Máme z úspechu veľkú radosť. Festivalová sezóna je iba v úvode a toto je pre nás fantastický začiatok. Vďaka výberu do Berlína o film prejaviii záujem renomovaní európski agenti a distribučné spoločnosti. Prebiehajú jednania, ktoré v Berlíne uzavrieme. Jasne sa ukazuje, že o naše príbehy je vo svete záujem a ich podpora, či už z Audiovizuálneho fondu, alebo verejnoprávnej televízie má zmysel. Veríme, že tento herecký koncert Miroslava Krobota /držiteľ Českého Lva/ a debutujúcej Judit Bárdos zaujme i doma.”, hovorí za producentov Michal Kollár.

Scenár filmu vznikal v rámci celoeurópskej štruktúry podpory MEDIA. Získal mnoho iných ocenení a osobných doporučení, mimo iných i od režiséra Martina Šulíka /napr. “Záhrada”/ a “oscarovej” Angnieszky Holland /”Jánošík”/.

Film rozpráva príbeh otca, ktorý pre každú zo svojich dcér stavia na vlastnej záhrade DOM. Do stavby projektuje všetky svoje sny a ambície, stratené v ére minulého režimu. Po tom čo z domova vyženie staršiu dcéru, ktorá “sklamala”,  sústredí všetku svoju silu a budovanie domu pre mladšiu Evu. Konflikt medzi generáciami sa vyostrí v momente, kedy Eva začne proti otcovi  a jeho snu rebelovať nečakaným spôsobom.

Obsadenie:

Miroslav Krobot
Táňa Medvecká
Judit Bárdos
Marek Geišberg
Ivan Romančík
Marián Mitaš
Ivan Romančík
Ester Geislerová

Štáb:

Scenár, réžia
Zuzana Liová
Kamera
Jan Baset Střítežský, Juraj Chlpík
Hudba Walter Kraft
Zvuk
Lukáš Moudrý
Strih Anna Johnson Ryndová
Koproducenti Fog’n’Desire Films s.r.o., Samastinor a.s., Sokol Kollar spol sro, Česká Televize, Rozhlas a Televízia Slovenska

 

Kontakt:

Mgr. Petr Engliš
PR manager
Tel: 724 934 243
Email: tiskove@dumfilm.cz
www.domfilm.sk

ocenění